Káva má svou podmanivou historii. Její původ není přesně znám, a proto se okolo ní udržují již celá staletí mýty a záhady. Jedna z legend je o jemenském pasáku koz Kaldim. Vypráví se, že v 8. století po Kristu si všiml mladý pasák Kaldi, že jeho kozy jsou nějak rozrušené. Zjistil, že předtím okusovaly nějaké neznámé červené bobule a rozhodl se je také ochutnat. Po chvíli se začal cítit velmi svěže a začal tančit.
Nejstarší stopy po kávové kultuře se našly v Etiopii. Káva se tehdy nejprve jedla rozdrcená na kaši, smíchaná s živočišným tukem. Teprve poté, co se začala v Jemenu pěstovat a etiopané pražení, začala být takovou, jakou jí známe dnes. Etiopské město Moka se stalo prvním místem, kde ze s kávou začalo obchodovat.
V Evropě se káva objevila poprvé v Benátkách v roce 1615, ale už předtím se s ní seznámili evropští cestovatelé. Nápoj nazývali „šové“, nebo „šaova“ . Dodával jim odvahu a posiloval ducha. V roce 1644 se káva dostala do Francie, když v Marseillském přístavu zakotvila loď a její kapitán dal svým přátelům pár kávových zrn na ochutnání. V roce 1672 se otevřela první prodejna s kávou v Paříži a když námořní kapitán Gabriel De Clieux přivezl v roce 1786 dvě nebo tři rostliny kávovníku z Martiniku, začalo se s jejím pěstováním Evropany, a pak už nic nic nebránilo, aby se káva šířila Evropou.
Káva roste v tropických oblastech a hlavními oblastmi jejího pěstování jsou dnes Jižní a Střední Amerika, Karibik, západní, východní a jižní Afrika a také Oceánie. Dnes se spotřebuje celosvětově ročně asi 400 miliard šálků kávy a káva je druhou nejobchodovanější komoditou hned po ropě. Mezi zemědělskými produkty však spolehlivě vede.